Ptačí hodinka

10. ledna se žáci naší školy zúčastnili programu Ptačí hodinka 2020. Svou
účastí jsme poskytli České společnosti ornitologické důležité údaje o stavu našich přezimujících ptáků. Již nyní můžeme sledovat průběžné výsledky z letošního sčítání na https://ptacihodinka.birdlife.cz/vysledky.

PS: A ještě před Vánoci jsme si ptáčky vykrmili pomocí speciálních vánočních ozdob:

Zpívání na schodech

Jeho (Kovošovou) vinou se z nich (žáků) linou tóny záhadné. Prostě Vánoce, Vánoce přicházely, tak jsme zpívali, přátelé… A na prvním stupni si zpěvy pod kuratelu vzaly paní učitelky „prvostupňačky“

Zimní Hradiště

V úterý 17. prosince vyrazily natěšené třídy 4. A/B s 5. A do Slováckého muzea
v Uherském Hradišti na vánoční dílny. V dílničkách si děti vyzkoušely výrobu dárkových pytlíčků, modrotiskových andílků, svíček z včelího vosku,
tisk na látku s rezervou a pečení lineckého cukroví. A výborné na
tom všem bylo, že se všichni ocitli na chvíli v době před 30 lety, poněvadž
jednou z expozic muzea je výstava k výročí sametové revoluce (což se nám
podařilo asi před měsícem ve škole taky). A nakonec dav nadšenců dovršil
svou vánoční pouť na trzích na náměstí – zde většina stánků nabízela
tradiční řemeslné výrobky, a tak při cestě nazpět k autobusu bylo čím se pochválit. Nakonec jsme tedy zabili dvě mouchy jednou ranou – kromě vlastivědné návštěvy jsme si ještě stihli nakoupit dárky pro naše nejbližší.

Ježíškova vnoučata

V pátek 13. prosincezavítali žáci ze 4. A do Centra služeb pro seniory v
Kyjově. Při vánočním posezení zhlédli babičky a dědečkové vystoupení,
které si děti připravily společně s paní učitelkou. Všichni si společně zazpívali vánoční písně, šlágr od Karla Gotta „Srdce nehasnou“, a tak většina očí nezůstala suchá. Ve společné debatě si nakonec malí i hodně dospělí sdělovali svá přání. Zkrátka Ježíškova vnoučata!

Louskáček v Janáčkově divadle v Brně

Dne 6. prosince jsme si s žáky 3. A a 5. B museli přivstat, protože nás čekal zájezd do Janáčkova divadla na baletní představení Louskáček. V 8:30 nás v krásné, nově opravené budově přivítali studenti oboru dramatická výchova divadelní fakulty JAMU, kteří si pro děti připravili dílnu nazvanou Putujeme za střípky baletní inscenace Louskáček. V ní se žáci hravou formou seznamovali s dějem baletu. Program vyvrcholil příchodem “opravdové baletky“, která si s dětmi zatančila a sklidila veliký aplaus.

Konečně zhasla světla v hledišti a Louskáček začal. Děti vydržely dvě a půl hodiny sledovat náročný kus a po skončení přišel dlouhotrvající potlesk. Všichni byli nadšení výkony umělců, ale také kostýmy a kulisami. Naše místa byla v předních řadách, proto dětským očím neunikli ani hudebníci, které tak malí diváci mohli sledovat při práci.

Den to byl dlouhý, ale zážitek z divadla únavu převážil.

Mikuláš

Tradiční pre-mikulášký stresík jako každým rokem i letos hlavně prvostupňákům navodily dvě mikulášské „bandy“ sestavené ze zasloužilých deváťáků. Atmosféru nadílky si snadno domyslíte podle přiložených fotografií.

Česko čte dětem – soutěž

V rámci projektu Česko čte dětem vyhlásily knihovny literární soutěž na téma
Tajemství knihoven. Čtenářka Daniela Šišáková ze 4. B napsala tajemný až dobrodružný příběh, nad kterým se tají dech. Pod vedením třídní paní učitelky a s podporou rodičů vznikla práce, která zvítězila ve školním kole a byla předána do kola oblastního. Nakonec z toho bylo 1. místo v kategorii literární příběh. Ocenění si Danka přebrala v Městské  knihovně Kyjov a poslední sobotu v listopadu se vítězka se svými rodiči zúčastnila slavnostního vyhodnocení kola okresního a to v Planetáriu Mikuláše Koperníka v Brně. Zde sice nezískala cenu hlavní, ale obdržela ocenění za skvělý počin. A podle informací z kuloárů prý Danielka píše už druhý díl… Kdoví třeba se z naší školy jednou díky Dance stanou druhé Bradavice.

Hasík pro 2. a 6. ročník

Až to blafne, bude pozdě! Nějak takto přemýšlejí kluci hasičtí a proto přišli naši mládež druhotřídní preventivně proškolit, co dělat v případě průšvihu. Oficiálně se tomu říká Preventivní program integrovaných složek.

Školka v keramické dílně

Školčátka dostala možnost porýpat se v hlíně a pod vedením paní Švábové, naší vrchní keramičky, si zkusili vyrobit vánoční ozdoby.

Retrovýstava

5. A rozjela zajímavý miniprojekt – s přispěním některých zaměstnanců školy dali do kupy výstavu k připomenutí 30 let od Sametové revoluce. Jde hlavně o připomenutí a vžití se do doby, v níž vyrůstali rodiče a prarodiče našich žáků. Výstavu si mohl prohlédnout každý návštěvník naší školy, druhostupňáci si to užili i s výkladem jejich učitelů.