ŠPP

Školní poradenské pracoviště

Hlavním cílem ŠPP je poskytování poradenských a konzultačních služeb žákům, jejich zákonným zástupcům a pedagogům. Podmínkou pro poskytnutí školní poradenské služby nezletilému žákovi je souhlas jeho zákonných zástupců. Souhlasu zákonného zástupce není třeba v případech, kdy je ohroženo duševní nebo tělesné zdraví žáka nebo osob v jeho okolí.

Program školního poradenského pracoviště naplňuje především tyto cíle:

• pracovat se všemi subjekty školy a vytvořit tak širokou základnu primární prevence školní neúspěšnosti  a sociálně nežádoucích jevů,
  • sledovat účinnost preventivních programů aplikovaných školou a vytvořit metodické zázemí pro jejich vytváření a realizaci,
  • provádět kariérové poradenství,
  • připravit podmínky pro práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a se žáky nadanými,
  • vybudovat příznivé sociální klima pro integraci kulturních odlišností a přijímání sociálních odlišností na škole,
  • posílit průběžnou a dlouhodobou péči o žáky s neprospěchem a vytvořit předpoklady pro jeho snižování,
  • prohloubit včasnou intervenci při aktuálních problémech u jednotlivých žáků a třídních kolektivů,
  • poskytovat metodickou podporu učitelům při aplikaci psychologických a speciálně pedagogických aspektů vzdělávání ve výuce,
  • prohloubit a zlepšit spolupráci a komunikaci mezi školou a rodiči,
  • koordinovat poradenské služby poskytované školou se službami školských poradenských zařízení (zejm. pedagogicko-psychologické poradny, speciálně pedagogická centra, střediska výchovné péče) a s úřady práce.

ŠPP je tvořeno týmem pedagogických pracovníků:

Zástupce ředitele pro ŠPP,  výchovný poradce:

Mgr. Milena Líčeníková

e-mail: licenikova@zsjoklik.cz

konzultační hodiny: po domluvě na tel . 739 763 115; 515 284 816

hlavní úkoly:

• Kariérní poradenství – pomoc při volbě povolání, konzultace pro žáky i jejich rodiče.
  • Pomoc při řešení konfliktních problémů ve škole.
  • Spolupráce s dalšími odborníky – PPP, SPC, SVP, OSPOD, Policie ČR.
  • Koordinace péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami (o žáky s IVP a PLPP).
  • Metodická podpora a odpovědnost za vytváření a plnění plánů IVP.
  • Sledování žáků s neprospěchem a ve spolupráci s ostatními vyučujícími hledání způsobů řešení tohoto problému.
  • Sledování žáků nadaných a talentovaných ve spolupráci s ostatními vyučujícími.

Školní metodik prevence:

Mgr. Eva Kostihová

e-mail:  kostihova@zsjoklik.cz

konzultační hodiny: po domluvě na tel . 515 284 827, 771 230 102

hlavní úkoly:

• Konzultační a poradenská činnost pro žáky a jejich rodiče v oblasti prevence rizikových jevů chování.
  • Příprava a realizace Minimálního preventivního programu školy.
  • Spolupráce s dalšími odborníky – SVP, OSPOD, Policie ČR.
  • Práce s třídními kolektivy zaměřená na zlepšování vztahů.
  • Spolupráce s třídními učiteli i ostatními členy školního poradenského pracoviště při řešení aktuálních problémů třídních kolektivů.
  • Sledování rizik vzniku a projevů rizikových forem chování ve škole a návrh možností jejich řešení.

Školní speciální pedagog: Mgr. Lada Herzánová

e-mail: herzanova@zsjoklik.cz

konzultační hodiny: po domluvě na tel. 515 284 807

hlavní úkoly:

• Poskytování metodické pomoci a předávání odborných informací v oblasti speciální pedagogiky učitelům
  • Speciálně pedagogická diagnostika
  • Konzultační a podpůrná činnost pro žáky a rodiče
  • Spolupráce s třídními učiteli při řešení výukových a výchovných obtíží
  • Poskytování speciálně pedagogické péče pro žáky vyžadující podpůrná opatření
  • Spolupráce při vytváření individuálních vzdělávacích plánů a metodická podpora a odpovědnost za vytváření plánů pedagogické podpory
  • Správa speciálních pomůcek
  • práce se žáky s poruchami učení v kroužku DYS
  • konzultace pro rodiče dětí s poruchami učení (např. dyslexie, dysgrafie)

Školní psycholog: Mgr. Hlaváčková Michaela

e – mail: hlavackova@zsjoklik.cz

konzultační hodiny: po domluvě na tel. 515 284 807
ve dnech pondělí a pátek 8.30 – 12.45, čtvrtek 10.00 – 16.00 na pracovišti
ve dnech úterý a středa mimo pracoviště – komunikace možná pouze e-mailem

hlavní úkoly:

• Psychologická diagnostika a poradenství pro žáky při výukových potížích.
  • Péče o žáky s poruchami chování.
  • Poradenské konzultace pro žáky při řešení osobních problémů (vztahové problémy, potíže s adaptací nebo začleněním do kolektivu třídy, rodinné nebo osobní problémy…)
  • Konzultace a spolupráce s učiteli při vedení žáků a tvorbě IVP/PLPP.
  • Konzultace a metodické vedení asistentů pedagoga.
  • Konzultace s rodiči i učiteli ke zprávám z vyšetření v PPP/SPC.
  • Konzultace s rodiči při výukových a výchovných obtížích jejich dětí.

Školní speciální pedagog – logoped: Mgr. Hana Štanglerová

e-mail: stanglerova@zsjoklik.cz

konzultační hodiny: středa 12.15 – 13.00, telefon 515 284 822

• individuální logopedická péče